Odhodlali ste sa na cvičenie v posilňovni? Buďte na pozore. Cieľ v podobe vyšportovanej postavy a zdravého tela môže zmariť podvýživa. I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ľudí trápi viac opačný problém, odborníci sa stretávajú aj s fenoménom nedostatočného príjmu živín. A to najmä v období, keď sa ženy snažia schudnúť. Zaujímavé je, že podvyživené môžu byť aj tie dámy, ktoré majú zopár kilogramov navyše.
Pomôžu nastaviť stravovací plán
Pri zmene vizáže a konfekčnej veľkosti sa nevyhnete športu. Okrem toho sa dôraz dáva aj na zmenu jedálneho lístka. Osobná trénerka Juliana Boldi vysvetľuje s akými problémami sa stretávajú klientky v prípade, že sa pokúšajú popracovať na svojej postave. Do fitnes centra nechodia len ľudia s nadváhou a obezitou, ale aj tí, ktorí sa snažia získať nejaké kilogramy svalovej hmoty navyše. „Nie vždy ide len o redukciu nadváhy. Často sa stáva, že klientka nedokáže nabrať na váhe, a to nech sa snaží akokoľvek a tak vyhľadá odbornú pomoc v podobe trénera. Ten jej nastaví stravovací program k jej aktuálnym potrebám. Pri nastavení správneho stravovacieho plánu máte s klientom zaručenú 70 % – 80 % úspešnosť pri dosiahnutí jeho cieľa. Osobný tréner je pripravený pomôcť klientovi aj s otázkou ohľadom správneho stravovania,“ hovorí pre Pravdu trénerka z košického 3Ple Centra.
Vynechávanie jedla je omyl
Podvýživa patrí podľa trénerky k najväčším chybám ľudí pri stravovaní. Ide o stav, kedy telu chýbajú základné mikroživiny v podobe vitamínov, minerálov a stopových prvkov. „Ďalej sú to hlavne u žien minimálne príjmy bielkovín, a naopak, vysoký príjem cukrov (sacharidov) a tukov. Častou chybou je nedostatočný pitný režim, respektíve žiaden pitný režim,“ prízvukuje Boldi. Základným problémom je v tomto smere vynechávanie jedla počas dňa, ktoré sa strieda s nekontrolovateľným jedením vo večerných hodinách. Výsledkom toho sú ťažkosti s trávením, a to najmä v podobe ťažoby na žalúdku a prudkým nárastom inzulínu v krvi a jeho následným rýchlym poklesom. Tento stav vedie k ďalšiemu prejedaniu. Vzniká tak začarovaný kruh, z ktorého je ťažké vystúpiť. „Jedlo si treba naplánovať, je nutné si nájsť čas na jeho konzumáciu a vychutnať si ho. Upozorňujem však aj na ďalšie extrémy v stravovaní ako sú napríklad jednostranne zostavené „diéty“, ktoré uprednostňujú len alebo najmä jednu zložku z potravinovej pyramídy, čiže jednu zo živín ako sú bielkoviny, sacharidy alebo len tuky. Ženy pri vidine rýchleho schudnutia sú niekedy naozaj schopné obetovať to najcennejšie čo majú, vlastné zdravie,“ zdôrazňuje osobná trénerka potrebu vyhýbania sa nezmyselným diétam.
Pri športe miniete viac vitamínov
Nebezpečné experimenty v stravovaní poškodzujú zdravie človeka a vedú podľa trénerky aj k neliečiteľným autoimunitným ochoreniam. Pokiaľ sa snažíte pracovať v posilňovni na svojej postave platí, že pri silových športoch je potrebné zvýšiť príjem bielkovinovej zložky. Pri vytrvalostných športových aktivitách sa navyšujú predovšetkým sacharidy. „To však neznamená, že sa úplne vylúčia iné dôležité zložky v potravinovej pyramíde ako sú sacharidy, bielkoviny a tuky. Taktiež pri športovaní sa vylučujú z tela minerály a vitamíny, čo spôsobuje ešte väčší oxidačný stres pre telo. Preto je namieste dopĺňať tieto mikroživiny a zároveň antioxidanty v podobe napríklad horčíka, draslíka, selénu, zinku, vitamínov A, B6, C, D3, E, Q10, omega-3 mastných kyselín. Z extraktov rastlín odporúčam ginko bilobu, spirulinu, zelený čaj a podobne,“ uzatvára Juliana Boldi.
Zdroj: https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/564742-odbornicka-radi-pozor-na-podvyzivu-pri-cviceni/